В Палестина се срещат кладенци с кипчета, кофи, и чакръци; и понякога е имало стъпала, по които се слизало до водата - Битие 24:15,16. Обикновено водата се вади с кофи и въжета, и дълбеите произведени от въжетата по каменните устия на стари кладенци, сочат дълговременната им употреба. Те са се покривали с плочи, за да не се пълнят с пясък, за да се запази водата им за притежателите, и за да не падат в тях пътници - нещо което често се случва в Сирия, и за което Мойсей постанови закон - Изход 21:33,34. Тези плочи се махали всяка вечер, около залязването на слънцето, когато жените черпели вода за домашна употреба, и когато стадата и чредите пиели от каменните поила, които и до днес се намират почти при всеки кладенец. Тогава са се посещавали от хора и са представлявали живост и веселие, в противоположност на обикновената им глухота, която през друго време е царувала - Битие 24:11-28 Битие 29:1-10; Изход 2:16-19; 1Царе 9:11. При кладенците са идвали понякога и разбойници - Съдии 5:11. Д-р Шоо споменава за един прекрасен извор във Варварийските владения, на който арабското му име значи, "пий и замини!" - една фраза, която ще е добре да се напише и върху най-добрия извор на земни наслаждения.
На картината към статията е изобразен "Източника на Дева Мария" в Назарет, така наречен поради голямата вероятност, че Дева Мария тук си е наливала вода, както Назаретянките днес си наливат. Водата му е изобилна. Той е извън града; и пътеката, която води към него, е добре отъпкана от краката на много поколения. Всеки пътник в Палестина приказва за множеството жени, които идват тук с водоносите си или с козите си мехове положени на рамо или на глава, и които се бавят да си побъбрят или пък се завръщат весело по две, по три задружно. Всекидневно виждаш тук онова, което може да се прочете в Битие 24:11,15,16, "И надвечер, когато жените излизат да си наливат вода, той накара камилите да коленичат вън от града при водния кладенец... И ето, излизаше Ревека с водоноса си на рамото си; и тя слезе на извора, напълни водоноса си, и се възкачи". Рядко ще срещнеш мъж, "който носи кърчаг с вода" - Марк 14:13.
Якововия кладенец, който се намира при източния вход на прелестната Сихемска долина, все още съществува, въпреки че малко се употребява и често пресъхва. Той е покрит със сводовит покрив, и входа му е запушен с голям камък. На близо е планината Гаризин, към която Самарянката е погледнала като е изрекла, "Бащите ни се покланяха на тази планина". На запад е обширната и плодовита поляна Мухна, където нивите бяха вече "побелели за жетва". Жената загатна, че кладенеца бил "дълбок" и нямал стъпала. От точно мерене показва, че той е седемдесет и пет крака дълбок, и около девет крака широк. Когато пътника преминава покрай този източник и си помисли колко народи и поколения са пили от него, и пак ожаднявали, и умирали, той се трогва от истината на Христовите думи към Самарянката, и почва да чувствува нуждата от вода "която изтича за живот вечен" - Йоан 4 гл.