Това полезно животно много се е употребявало на Изток от много време. Търговците в тези горещи климати са имали камилата като единственото средство за пренасяне на произведенията от разните земи, и от памтивека големи кервани са продължавали да преминават през почти безпътните пустини - Битие 37:25. Числото на камилите на някого е показвало богатството му. Йов е и Малахия 3000 камили, а Мадиамските камили са били като пясъка на морето - Съдии 7:12; 1Летописи 5:21; Йов 1:3. Ревека, като дойде при Исаак яздеше камила - Битие 24:64; Савската царица докара камили на Соломон, и Азаил на Елисей, натоварени с най-добри подаръци - 3Царе 10:2, 4Царе 8:9; и с камили си служили даже и във война - 1Царе 30:17. Камилата е била за евреите едно нечисто животно - Левит 11:4; при всичко това млякото и е за арабите една важна храна, и високо се цени като разхладително и здравословно питие. Наистина, никое животно не е по-полезно за арабите от камилата и докато е жива, и като умре. От козината и те правят килими, платове за шатри и чували. От кожата и правят големи мехове за вода, мешинени дисаги, цървули, въжета и ремъци. Лайната и, като се изсушат на слънце, им служат за огън.
От камилската козина, древните правели някои платове, от които някои са били твърде добри и меки, но обикновено дебели. От тях правели дрехи за овчарите и камиларите. Такива дрехи е носил Йоан Кръстител, а не "меки дрехи" - Матей 11:8. Днешните Дервиши носят такива дрехи; и види се че за тях се споменава в 4Царе 1:8.
Израза "по-лесно е да мине камила през иглени уши" - Матей 19:24, е една пословица, която евреите употребявали, когато искали да покажат нещо невъзможно. Същото изречение се среща в Корана; и едно подобно на това в Талмуда, само че вместо камила говори за един слон да мине през иглени уши. Вижте и притчата в Матей 23:24, която пояснява лицемерието на фарисеите.